A Togo nv nem csak Jonathan vezetknevben szerepel,hanem ez a neve egy afirikai orszgnak is.
Mivel Jonathan-nek nem ez volt eredetileg a vezetkneve,lehet hogy az a rokona aki lervidtette,tudott errl az orszgrl,br ktlem xD
Nhny info Togorl:
Afrikban tallhat,elg kicsi orszg.Mint a legtbb orszgban Afrikban, itt is szegnysg uralkodik.
Hivatalos nyelve:francia
Npessge: 5 556 812 f
llamformja:kztrsasg
Az orszgot nyugatrl Ghna, keletrl Benin, szakrl pedig Burkina Faso hatrolja.
Zszlja:
Akinek van kedve,olvasgathat:)
Trtnete:
A 11.-tl a 16. szzadig terjed idszakban klnbz trzsek rkeztek a trsgbe minden irnybl: az ewe np a mai Nigribl s Beninbl, a mina s a guin np Ghanabl. A portugl hajsok 1471-1473 kztt jelentek meg elszr a togi partokon. A kvetkez szzadokban a terlet lakossga sokat szenvedett a rabszolga-kereskedelemtl, s a korabeli trkpek is „Rabszolgapart” nven tntettk fel.
A 19. szzad derekn kibontakoz francia-nmet vetlkedsbl az utbbi kerlt ki gyztesen: 1884-ben Gustav Nachtigal s Mlapa trzsfnk szerzdse nmet vdnksg al knyszertette Togt. 1919-ben a nmetek ltal gyarmatostott terlet a Npszvetsg gisze alatt brit s francia mandtum lett. A mai llam a francia mandtumterlet, Kelet-Togo utdaknt 1960-ban jtt ltre. Els elnke Sylvanus Olympio volt. t megltk az 1963. janur 13-i katonai puccs sorn. A puccsista katonatiszti csoportot Etienne Eyadama Gnassingbe rmester vezette. A puccs utn kztrsasgi elnkk Nicolas Grunitzkyt neveztk ki. 1967. janur 13-n vrtelen puccsal Eyadema Gnassingbe megfosztotta hatalmtl Grunitzkyt s belt az elnki szkbe amit megrztt 2005. februr 5-n bekvetkezett hirtelen hallig. 38 vet tlttt a hatalom cscsn, Afrika leghosszabban hatalmon maradt dikttora.
A katonk fit, Faure Gnassingbet ltettk be az elnki szkbe. Az elnksge szleskr nemzetkzi tiltakozst vltott ki, kivve Franciaorszgot. Rvid ideig tartott. Faure Gnassingbe felllt szkbl, de a kt hnappal ksbb tartott vlasztst megnyerte. Az ellenzk szerint csaltak a szavazson.
Domborzata:
Az orszg dlen mindssze 53 km-es partszakaszon rintkezik a Guineai-bllel, szak fel pedig Benin s Ghna kz keldve 70-140 km s keskeny svban 600 km-re nylik a kontinens belsejbe. A tengerpartot csendes lagnatavak vezik. A dli orszgrszt a part mentn termkeny, 30-50 km szles alfld (Terre de barre) vezi; ez szak fel alacsony fennskba megy t. Dlnyugat-szakkelet irnyban az egsz orszgon thzdik a Togo-hegysg, amely legmagasabb cscsa az Agou (1020 m).
Forrs:Wikipedia |